Rośliny dwuletnie – kiedy siać, kiedy kwitną, jakie warto mieć w ogrodzie
Rośliny dwuletnie cieszą oko w ogrodzie, gdy po cebulowych, takich jak narcyzy i tulipany zostaje nam tylko wspomnienie, a ciągle jeszcze czekamy na kwitnące róże i byliny. Wysiewamy je latem pierwszego roku, do jesieni tworzą rozetę liściową i rozbudowują system korzeniowy. Zimują w tej formie w ogrodzie. Zakwitają w maju roku następnego i kwitną kilka tygodni. Większość roślin dwuletnich, posadzonych raz w ogrodzie, wysiewa się sama. Co roku pod koniec lata szukam małych sadzonek w okolicy rośliny matecznej i przesadzam na miejsca, w których chcę je mieć wiosną. Jeżeli planuję rabatę w konkretnej kolorystyce zamawiam nasiona konkretnej odmiany, by mieć pewność, że na rabacie białej nie trafi mi się np. różowa naparstnica.
Rośliny dwuletnie- nasiona.
Nasiona wysiewam w kuwetach z ziemią do wysiewów rzutowo w czerwcu i lipcu. Gdy rośliny mają liście właściwe pikuję je do pojedynczych doniczek. Regularnie podlewam i co tydzień do wody dodaję także biohumus lub roztwór z alg. Gdy mają kilkanaście cm wysokości, pod koniec lata, przesadzam je na miejsce docelowe.
MOJE ULUBIONE ROŚLINY DWULETNIE
WIECZORNIK DAMSKI (Hesperis matronalis)
Hesperis matronalis/ sweet rocket/dame’s rocket. Moja ulubiona wsród roślin dwuletnich . Występuje w kolorze białym i różowo-fioletowym. Pierwszy raz zobaczyłam ją w białym ogrodzie w Sissinghurst. Sadzony w skupiskach po kilka, kilkanaście sztuk tworzy pięknie pachnące chmury kwiatów. Mi wyjątkowo podoba się odmiana biała. W ogrodzie świetnie wyglądał jako tło dla czosnków ozdobnych. Roślina przycięta po kwitnieniu na 30 cm, odbija i ponownie kwitnie latem. Może przezimować i stać się krótkowieczną byliną. Jeżeli zostawimy kwiaty do zawiązania nasion, powinna rozsiać się wokół.
JAK UPRAWIAĆ:
Wieczornik świetnie rośnie zarówno w cieniu, jak i w miejscu słonecznym. Najlepiej udaje się na glebach dobrze zdrenowanych, unikać należy jedynie ziemi wyjątkowo kwaśnej. Wysiewam go w lipcu do kuwety wypełnionej ziemią do wysiewów wymieszanej z perlitem. Regularnie podlewam. Pikuję, gdy roślina wytworzy dwa liście właściwe. Przesadzam do pojednczych doniczek oraz regularnie nawadniam. Pod koniec lata przesadzam na miejsce docelowe w rozstawieniu co 40 cm.
W WAZONIE: Wieczornik jest tym typem rośliny, które cięta wytwarza coraz więcej kwiatów. W wazonie sprawdza się zarówno w masie, jak i jako roślina drugiego planu. Po ścięciu usuwamy liście na takiej długości łodygi jaka będzie miała kontakt z wodą. Kondycjonujemy kilka godzin w wodzie. W wazonie wytrzyma około 5-7 dni.
SPRAWDZONE ODMIANY: nasiona można zakupić jako mix lub w wersji białej lub fioletowej
NAPARSTNICA(Digitalis purpurea)
Jest jedną z roślin jakie pamiętam najlepiej z mojego dzieciństwa spędzanego w ogrodzie dziadków. Jej urocze kwiaty, które nosiłam jak naparstki na palcach. Dobrze, że nie wpadłam wtedy na pomysł by spróbować liści, ponieważ jest to roślina toksyczna. Zarówno liście jak i nasiona mogą spowodować zatrucie- wyrabia się z nich leki na serce. Ale dopóki nie przejdziemy do konsumpcji, nie ma się czego obawiać i śmiało możemy je ścinać do wazonów.
JAK UPRAWIAĆ:
Naparstnice idealnie sprawdzą się w cieniu i półcieniu. Niewiele kwitnących roślin lubie takie warunki. Preferują ziemię kwaśną lub obojętną, ale poradzą sobie w każdej bogatej w próchnicę glebie. Lubią ziemię wilgotną, ale dobrze zdrenowaną.
Wysiewam go w lipcu do kuwety wypełnionej ziemią do wysiewów wymieszanej z perlitem. Regularnie podlewam. Pikuję, gdy roślina wytworzy dwa liście właściwe. Przesadzam do pojednczych doniczek. Nadal regularnie nawadniam. Pod koniec lata przesadzam na miejsce docelowe w rozstawieniu co 40 cm. Najlepiej prezentują się w większych grupach, po co najmniej kilkanaście sztuk.
Po przekwitnięciu głównego kwiatu ścinam go i daję szansę na rozwój mniejszych bocznych kwiatów. Po kwitnieniu ścinam łodygi do poziomu rozety.
W WAZONIE: Tnę łodygi, obrywam wszystkie liście, które mogłyby znaleźć się pod powierzchnią wody i wkładam do ciepłej wody. Zostawiam na kilka godzin w cienistym i chłodnym miejscu. Po tym czasie układam bukiet w świeżej wodzie.
SPRAWDZONE ODMIANY: Pam’s Choice, Alba, Sutton’s Apricot
BRATKI (Viola × wittrockiana)
Bez tych kwiatów nie wyobrażam sobie wiosennych kompozycji w donicach- bardzo łatwo i tanio można je nabyć wiosną w centrach ogrodniczych lub nawet na targu. Wysiewam odmiany nietypowe np czarne lub morelowe
GOŹDZIK BRODATY (Dianthus barbatus L.)
Tę roślinę muszę koniecznie wysiać w ogrodzie- rośnie na wysokość 40-50 cm i kwitnie od czerwca do sierpnia. Planuję odmianę idealnie białą w odmianie Albus
MAK ISLANDZKI (Papaver naudicale)
Mak islandzki znany także jako syberyjski lub nagołodygowy to rewelacyjna roślina na kwiat cięty. Można uprawiać go jako roślinę jednoroczną(kwitnie wtedy późnym latem) lub jako dwuletnią(kwitnie wtedy wiosną).Ma przepiękne płatki, które w dotyku przypominają bibułę. Kwitną bardzo obficie, im więcej kwiatów ścinamy, tym więcej się pojawia.
JAK UPRAWIAĆ:
Nasiona maków są maciupeńkie. Wysiewam je w dwóch rzutach – pierwsze w sierpniu, kolejne w marcu. Da mi to ciągły zbiór kwiatów od wiosny do jesieni. Nasiona wysiewam do wielodoniczek o małych modułach, wypełnionych ziemią do wysiewów wymieszaną z perlitem- staram się wysiać po dwa nasionka do modułu. Obsypuje cieniutką warstwą perlitu. Po posianiu nawadniam wielodoniczkę od dołu stawiając ją w kuwecie wypełnionej wodą. Zapobiega to wymywaniu nasion, co ma miejsce przy podlewaniu z góry. Po wykiełkowaniu wyrywam dodatkową roślinę z modułu, jeżeli wzejdzie. Nawadniam w ten sam sposób “od dołu” przez pierwsze tygodnie. Nie dopuszczam do przesuszenia ziemi. Gdy roślinki mają po kilka centymetrów, przesadzam je na rabatę z kwiatami ciętymi lub wybrane miejsce docelowe.
W WAZONIE: Łodygi maków najlepiej jest przypalić przez kilka sekund nad ogniem lub zamoczyć na kilka sekund we wrzątku zaraz po ścięciu, następnie od razu wstawić je do świeżej wody.
SPRAWDZONE ODMIANY: Champagne Bubbles
MIESIĄCZNICA ROCZNA (Lunnaria annua)
Używana jest do suchych bukietów. Rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu zacienionym. Wymaga wilgotnego i przepuszczalnego podłoża.
Rośnie na 30-100cm, Kwitnie delikatnie, ale tworzy piękne torebki nasienne. Używana jest do suchych bukietów. Rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu, jak i w miejscu zacienionym. Wymaga wilgotnego i przepuszczalnego podłoża. Łatwo rozmnaża się przez wysiew nasion.Będę polować na odmianę o fioletowych torebkach nasiennych- wypatrzyłam ją w Great Dixter w Anglii (widoczna na zdjęciach właśnie tam)
Inne rośliny dwuletnie o jakich warto pamiętać to malwy, niezapominajki, laki, dziewanna, stokrotka.
Super temat. Ja wysiałam wieczornik damski wiosną i dopiero teraz mogę go wsadzić do gruntu. Dzięki za podpowiedź o podlewaniu sadzonek biohumusem (też go używam w ogrodzie). Wydawało mi się, że takie młodziaki nie potrzebują jeszcze nawozu.
Kiedy wysiewasz bratki i czy one same mogą się wysiewać? W tym roku w donicy z wiciokrzewem wyrósł bratek, nawet nie wiem skąd on, bo rok temu miałam bordowe, a ten jest biało niebieski.
Chyba muszę poczytać na temat wysiewu bratków. W tym sezonie postawiłam na samodzielnie wysiane rośliny i jestem całkiem zadowolona (min innymi ogdapiłam od ciebie stipę)