Calathea (kalatea) – pielęgnacja, odmiany
Calathea(syn. Goeppertia) to roślina, dzięki której bardzo łatwo osiągnąć efekt dżungli w naszych domach. W naturze te rośliny rosną w dolnej warstwie lasów tropikalnych, w cieniu wyższych roślin. Zawsze zanim zaproszę jakąś roślinę do swojego domu, lubię poczytać w jakich warunkach rośnie w naturze.
Kalatea ma przepiękne liście, wyglądają jak ręcznie pomalowane, są też niesamowite w dotyku- część odmian w dotyku przypomina aksamit, część jest bardziej sztywna i błyszcząca. Roślina ta jest po angielsku nazywana „prayer plant” , ponieważ jej liście poruszają się przez cały dzień i na noc wyglądają jak ręce złożone do modlitwy. Calatee uchodzą za rośliny trudne w uprawie, ale namawiam was do spróbowania ich uprawy.
Jakie miejsce jest odpowiednie dla kalatei?
Calathea lubi miejsca o rozproszonym świetle- wschodnie lub zachodnie okno, a także miejsca nieco oddalone od okien. Sami musicie ocenić ilość światła w waszych domach- mamy różne okna, wpada przez nie różna ilość światła. U mnie większość calathei jest w jasnej łazience przy oknie zachodnim.
Niemniej ważna jest w przypadku kalatei wilgotność powietrza- w naturze rośliny te rosną w ok 50% wilgotności i staram się zapewnić im takie warunki w moim domu. Właśnie dlatego wybrałam im miejsce w jasnej łazience- jest tam najwyższa wilgotność w domu, mają także do swojej dyspozycji nawilżacz powietrza (gorąco polecam wam ten model). Dużo słabiej sprawdza się zraszanie i ustawianie roślin na tacach wypełnionych kamieniami i wodą. Nawilżacz dużo lepiej imituje warunki naturalne.
Jak podlewać calathee?
Rośliny te są bardzo wrażliwe na podlewanie wodą z kranu- szczególnie jeżeli macie twardą wodę tak jak ja. Ja przed podlewaniem wodę filtruję w Bricie, następnie zagotowuję i studzę do temperatury pokojowej. Nie podlewajcie nigdy roślin zimną wodą, czy w domu czy w ogrodzie. Wiem, że wiele osób podlewa też swoje kalatee wodą destylowaną.
Calathea lubi mieć stałą wilgotność podłoża- nie znaczy to, że lubi stać w wodzie! Nie znosi przesuszenia, ale też fatalnie zareaguje na przelanie. Moje rośliny domowe podlewam wtedy, gdy wierzchnia warta ziemi w doniczce jest sucha. Używam podłoża, które dobrze się drenuje.
Nawożenie calathei: W sezonie zimowym nawożę jedynie, gdy roślina wypuszcza nowe liście- raz na miesiąc małą dawką biohumusu lub nawozu astvit. W sezonie wiosenno- jesiennym raz na dwa tygodnie tymi samymi nawozami.
Jaka ziemia dla calathei?
Zwykle robię własną mieszankę z podłoża do roślin zielonych, perlitu i czipsów kokosowych. Idealnie wg mnie utrzymuje wilgotność- nie za krótko i nie za długo. Calatee sadzę zwykle w doniczkach produkcyjnych, które wkładam w osłonki.
Gdzie kupuję Calathee?
Jak na razie korzystałam z trzech miejsc- stacjonarnie na Broniszach, przez internet w Jungle Boogie i Zielony parapet.
Piękne odmiany Calathea
Calathea orbifolia – odmiana o pięknych dużych srebrzystych błyszczących liściach.
Calathea lancifolia – lancetowate liście o pięknym ryskunku
Calathea musaica Network odmiana o liściach z niesamowicie interesującym drobnym mozaikowym wzorem.
Calathea makoyana po angielsku nazywana „peacock plant” rzeczywiście przypomina trochę rysunek na pawich ogonach
Calathea vittata- najcudowniejsze paski 🙂
Calathea roseopcita Rosie – moja właśnie do mnie przyjechała i odchorowuje podróż. Myślę, że po aklimatyzacji w moim domu będę się już cieszyć pięknymi różowo-silonymi listkami