Krokusy -dlaczego warto mieć w ogrodzie?
Czy jest coś przyjemniejszego po wielu miesiącach zimna i braku kwiatów w ogrodzie niż pierwsze krokusy pojawiające się w ogrodzie? W zimniejsze i jeszcze zaśnieżone przedwiośnia ich kolorowe kwiaty potrafią przebijać się przez śnieg i dają nadzieję na rychłą wiosnę.
Jedno z moich pierwszych kwiatowych wspomnień to spacery z grupą przedszkolną w poszukiwaniu wiosny. Chodziliśmy uliczkami mijając kolejne domy i co chwila któryś z dzieciaków krzyczał z radością „Jest wiosną! Znalazłem krokusy!”
Już jako dorosła osoba, zakładając ogród od razu wkopałam trochę cebul krokusów, by móc jak najszybciej krzyczeć, że już, że idzie, że wiosna
Im bardziej interesowałam się tym jak mój ogród może pomagać zapylaczom, tym bardziej rozumiałam jak krokusy są ważne dla przyrody.
Pierwsze wiosenne obloty pszczół. Są słabe, wygłodzone i naprawdę niewiele co kwitnie na ich trasie. I wtem na ich trasie pojawiają się one- krokusy!
Wasz ogród pełen kwitnących krokusów będzie dla nich prawdziwym rajem. Pomożecie im w tym trudnym dla nich czasie, jedyne co musicie zrobić to kupić krokusy, a dokładnie ich cebule wczesną jesienią lub późnym latem i wkopać je w ogrodzie.
Są to wyjątkowo mało wymagające rośliny.
UPRAWA KROKUSÓW
Krokusy- kiedy sadzić cebule?
Cebule najlepiej zamówić w sklepach internetowych późnym latem. Sklepy mają wtedy przedsprzedaż i sporo promocji. Dostępna jest też ogromna ilość odmian.
Są też dostępne mega paki np z 200 cebulami- ta mieszanka fioletowo- biało – żółta ze zdjęć to jedna paczka dwustu cebul za 36 złotych posadzona w 2018 roku.
Cebule krokusów sadzimy we wrześniu lub październiku. Cebulę wkopujemy na głębokość równą 2-3 razy taką jaka jest wielkość cebulki.
Ja dla wygody sadzę je grupowo. Usuwam górną warstwę ziemi np 1m2 i układam cebulki 3-4 cm od siebie. Zasypuję ziemią. Dzięki temu mam piękny dywan kwiatów wiosną.
Część cebul wkładam do donic „lazanii” na dole sadzę tulipany, na górze krokusy. Trzymam je w szklarni i kwitną około 1-2 tygodni szybciej. Ja i pszczoły mamy wiosnę chwilę wcześniej. Potem z donic przesadzam je do gruntu jesienią.
KROKUSY- co zrobić po kwitnieniu
Najmniej przyjemny temat. Wszystkim roślinom cebulowym po kwitnieniu należy dać na chwilę spokój- ich liście muszą zaschnąć. Nie jest to często najpiękniejszy widok. Dlatego krokusy sadzę w miejscach, gdzie mam szybko rosnące byliny. Ich świeże zielone pędy zasłaniają usychające liście i drażnią mojego wzroku
Mam nadzieję, że przekonałam was do uprawy tych zwiastunów wiosny! Nastawcie już dziś przypominajkę w telefonie na sierpień lub oglądajcie uważnie moje stories na Instagramie– będę oczywiście przypominać, kiedy, co i jak!
Witaj Martuś. Po pierwsze przy okazji tego wpisu chciałam się przywitać i powiedzieć że od niedawna jestem wierną fanką twojego ogrodowego i nie tylko, bloga. Mam na imię Magdalena i chociaż dzieli nas przepaść wiekowa, bo ja jestem na etapie odliczania (z resztą z utęsknieniem
) czasu do emerytury za to duchem dużo młodsza… jednakże mamy wspólną ogrodowa pasję
. Bardzo spodobała mi się Twoja opowieść o krokusach i w związku z tym że również za Twoim przyczynkiem wykonałam kilka (osiem
) doniczek z „lazanią” , o krokusach pomyślę za rok ale już wiem że na pewno je posadzę tym bardziej że na jednym z filmów podpatrzyłam jak sprytnie to robisz
.
Do miłego…
Magda