Dziś drugi wpis z cyklu ogrody świata- przed nami kolejny włoski ogród- Villa d’Este. Ogród odwiedziłyśmy przy okazji naszej wizyty w Rzymie. Tivoli, gdzie znajduje się Villa d’Este jest ok. 40 km od Rzymu. Bardzo łatwo dostać się tam pociagiem za kilka euro, a następnie krótkim spacerkiem ze stacji. Pociąg odjeżdza ze stacji Termini. My dojazdy planowałyśmy z Google maps- jak zwykle wszystko działało bez zarzutu.
Pierwszy raz o Villa d’Este usłysząłam w programie Montego Dona o włoskich ogrodach. Urzekła mnie historia o kardynale, który bardzo pragnął zostać papieżem i między innymi dlatego powstało to miejsce. Najwyraźniej w XVI wieku mężczyźni pokazywali jak są duzi i silni poprzez budowanie wywalonych w kosmos ogrodów i domostw. Kardynał Ippolito II d’Este nigdy nie został papieżem, ale zostawił potomnym tę piękną renesansową willę i kompleks ogrodowy z niesamowitą ilością fontann i budowli wodnych. Całość działa jedynie dzięki grawitacji.
Gdy kardynał umarł, jego dzieło kontynuował Alessandro d’Este, który zatrudnił naszego ulubieńca Berniniego, który wykonał dwie fontanny. Jak mogłyśmy nie pojechać?
Na tę wycieczkę poświęciłyśmy cały dzień- w Rzymie byłyśmy w styczniu, więc robiło się wcześnie ciemno. Cały komplek, łącznie z villą zwiedzałyśmy ponad 3,5 h. Ale zupełnie bez pośpiechu, z przysiadaniem i szkicowaniem i zdjęciami. Cudowne było to, że było tam w tym okresie niewiele osób i były momenty, gdy byłyśmy zupełnie same. Trafił nam się piękny, słoneczny dzień, więc wspominamy ten dzień wyjątkowo miło.
W ogrodach znajdziemy kilkadziesiąt fontann i różnych form wodnych mechanizmów.
Cento Fontane (Sto Fontann) dla mnie to obraz jaki przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Villa d’Este. Długa ściana zieleni, maski z których wypływa woda.
Fontanna dell’Ovato (Fontanna owalna) -najbardziej znana ze wszystkich. Na jej tyłach zbudowano sztuczne skały oraz grotę.
Fontanna di Rometta znajduje się naprzeciwko fontanny dell’Ovato. Fontanna składa się z kilku elementów- statek z obeliskiem symbolizuje rzymską wyspę Isola Tiberina znajdującą się na Tybrze.
Fontanna Bicchierone – fontanna w kształcie muszli, projektu Gian Lorenzo Berniniego.
villa d’este